Z czym Sailfish OS współpracuje? Czyli na co zainstalujemy Sailfisha OS. cz.1

sailfish_os_nexus

Z racji że ostatnio dość często się pytacie o różne zagadnienia związane z zainstalowaniem Sailfisha OS, postanowiłem stworzyć 3 częściowy artykuł, w którym dokładnie opiszę ten proces. W tej części dowiecie się, na jakich platformach współpracuję Sailfish OS, czego możemy się spodziewać po instalacji, oraz określę najważniejsze informację na temat różnicy między importowanym Sailfish OSem a całkowicie natywnym. Zatem do dzieła!

Czym się różni importowany Sailfish.

Zasadniczo można byłoby tutaj powiedzieć tylko o tym iż importowany nie ma takiego wsparcia sprzętowego o jaki zadba producent : ). Jednak do rzeczy. Importowany Sailfish OS musi się zetknąć z podstawowym problemem jakim jest kompatybilność urządzenia, jego podzespołów, względem Interfejsu użytkownika. Bo o ile same wymagania sprzętowe muszą być zgodne z procesem instalacji,( mam tu na myśli odpowiednią architektura procesora, czy np. RAM), aby ta doszła w ogóle do skutku, to już dodatkowe podzespoły nie koniecznie muszą współgrać. W prawidłowym procesie wygląda to tak ze to producent urządzenia dba o kompatybilność urządzenia z systemem, ponadto trzeba przygotować sterowniki pod konkretną część urządzenia. Zespół Jolli na dzień dzisiejszy nie jest w stanie zadbać, aby każdy smartfon innego producenta pracował w pełni kompatybilnie. Stąd też różne niespodziewane problemy. Sam temat można byłoby oczywiście mocno rozwinąć, uważam jednak że mija się to z celem jakim jest po prostu dowiedzenia się co po prostu działa i na czym.

Przygotowałem dla was spolszczona tabelkę w której odczytacie funkcjonowanie Sailfisha OS na inne urządzenia niż te z pod znaku Jolli. (kliknij aby powiększyć)

kompatybilnoscsailfishos

Czego jeszcze możemy się spodziewać?

Z powyższej tabeli widzimy że wsparcie dla niektórych platform, a w szczególności dla Nexusa 5 jest bardzo dobre. Jeszcze nie dawno mogliśmy pomarzyć o migającym oczku aparatu czy sprawnie łączącym  Wifi. Podsumowując, są patformy na której możemy się cieszyć ze sprawnie działającego Sailfisha OS. Warto jednak pamiętać że nie jest to pełnowartościowy system Jolli i o ile możemy od niedawna zakładać konta Jolla i instalować natywne aplikacje o tyle z Androidowymi jest nadal taki problem, że tego nie wykonamy.

źródło

 

 

Author Description

admin

 • Konrad Pazdalski

  czekam na drugą odsłonę artykułu :)

  • http://sailfish.promii.pl/ Tymek

   Druga będzie najważniejsza to fakt ;D

   • Konrad Pazdalski

    To co z tą drugą odsłoną ? :P

    • http://sailfish.promii.pl/ Tymek

     właśnie jestem w posiadaniu filmiku, który wykorzystam do drugiej odslony : ) lepiej późno niż wcale powiadają ;)

 • xxx

  Dla jakich wersji SailfishOS przygotowana została powyższa tabela? Czy poza Nexus-em 5 przeprowadzano testy Sailfish OS 2.0? Czy działa aktualizacja systemu po zainstalowaniu na jednym z powyższych telefonów? Powyższa tabela dostępna jest pod adresem: „wiki. merproject. org/ wiki/ Adaptations/ libhybris”?

  • http://sailfish.promii.pl/ Tymek

   Tabela jest jak najbardziej aktualna i opiera się na źródle jakie dodałem pod artykułem: ). Można jej zaufać ponieważ link wyszukałem przez sailfishos.org. Wersja Sailfisha na dziś to 1.1.6.27.Czy można aktualizować, na to dopowiem w następnym artykule.

 • Konrad Pazdalski

  Jakby ktoś chciał przetestować Sailfisha na komputerze z windowsem to tu jest prosta instrukcja :) http://www.download.net.pl/jak-zainstalowac-jolla-sailfish-os-w-komputerze-z-windows/n/7649/