Przegląd nowych smartfonów z Sailfishem – Intex Aqua Fish

Przypominam sobie dzień w którym załoga Jolli zaprezentowała swoje pierwsze urządzenie działające pod kontrolą szybkiej rybki. Zdarzyło się to dokładnie 3 lata temu. Na oficjalnej stronie Jolli już od pewnego czasu, zegar zbliżał się ku końcowi. Chodź nie było to oficjalnie ogłoszone, chyba wszyscy wierni fani Jolli czuli że to w ten dzień zobaczymy pierwszą słuchawkę z Sailfishem OS. Wiele dwuznacznych informacji przekazywanych z za morza tylko upewniało nasze przeczucia. Spotkanie fanów Jolli w Helsinkach nazwane Miłością do Jolli(co ciekawe dzięki Filipowi Kłebczykowi)w końcu uwolniło telefon Jolli. Mimo iż słuchawka Jolli nie zdawała się być mocarzem wśród smartfonów, uczucia fanów były tak wielkie że nie przeszkadzała nam jej specyfikacja. Pierwsze słuchawki trafiły pod koniec roku do naszych rąk. W sumie to już 2 i pół roku możemy cieszyć się sprawnie działającym systemem. Jednak nie oszukujmy się plany nie poszły jak tego byśmy sobie życzyli. Załoga Jolli z najszybszą rybką wypuszczona na głębiny wodne zdawała toczyć bardziej walkę o przetrwanie na morzu, niż sprawne żeglowanie. Skutki pewnych działań odczuwamy do dziś. Do tej pory świat czeka na kolejny smartfon z Sailfishem. Na szczęście Neptun tym razem był dla Jolli na tyle przychylny, że widać pierwsze przystanie Sailfisha OS.

Intex Aqua Fish 

Chyba pierwszym smartfonem, który na dobre został zatwierdzony jako ten pewny z Sailfishem OS jest produkowany przez Intexa Technologies. Już w lipcu 2015r , otrzymaliśmy pierwsze zmianki o współpracy Jolli z Intexem. Wiedzieliśmy że smartfon będzię tani o średniej specyfikacji i udostępniony Indyjskiemu rynkowi. W sumie nie wiele zachęcających informacji zostało przekazanych Europejczykom.  Od początku były słyszalne wołania o godnego następce Jolli . Niezadowolenie głównie wynikało z marnej szansy przedostania się słuchawki do Europy. Powstawały petycje, oraz wiele zapytań o nowy produkt.  W sumie aż do końcówki lutego następnego roku musieliśmy czekać na pewne konkrety. W końcu ma tegorocznym MWC pokazano słuchawkę od INTEXA. Łudząco podobna do Jolli z większym ekranem i dobrą specyfikacją.

Intex by Jolla Users 3

Intex Aqua Fish

 • CPU: Snapdragon 212, 1.3 GHz quad core
 • Display: 5 inch TFT screen, 720p resolution
 • GPU: Adreno 304
 • RAM: 2 GB, DDR3
 • Internal memory: 16 GB (10.3 GB user space)
 • External memory: MicroSD card up to 32GB (card not included)
 • Back facing camera: 8MP with flash
 • Front facing camera: 2MP, no flash
 • Battery: Li-Ion 2500 mAh, MicroUSB charge (charger and cable included)
 • Audio connectivity: Standard 3.5mm headphone jack (earphones included)
 • Mobile networks: Dual MicroSIM, 4G LTE supported (DSDS)

 

Cen słuchawki nie znamy, jednak już teraz dochodzą plotki iż cena na Indyjskim sklepie będzie sięgać jakieś 146$.  Pojawiają się nawet  fani chcący zamówić Aqua Fisha z Azji.  Warto przy tej okazji wspomnieć iż smartfon został przygotowany na Indyjski rynek (głównie aplikacje), co może sprawić pewne problemy przy jego kupnie w krajach UE. Nadzieje jednak dają wykorzystane podzespoły, które zgadzają się ze standartami starego kontynentu.

Kiedy?

Nie chcę być złośliwy i rozumiem pojawiające się problemy, ale nie wierzę w 100% pewne daty ukazania się urządzeń z rybką na pokładzie,  tym bardziej że nie pochodzą od producenta ;) Dlatego przekazuję tylko informacje iż Intex Aqua Fish przewidywany był na sprzedaż od początku tego miesiąca. Plotki więc okazały się nieprawdziwe. Kiedy więc Intex zostanie oficjalnie uwolniony? Wg. innych informacji najpewniej w drugim kwartale tego roku.

Natępna przystań Jolli na widoku

Nie oszukujmy się, to nie Intex jest słuchawką mającą zdobyć nasze serca. Plany Intexa nie wpisują naszych potrzeb w ich interes. Możemy się jednak cieszyć że tak nie popularny Indysjki rynek, otrzyma możliwość korzystania z Sailfisha OS. Ten nowy test dla Jolli, jest niewątpliwie ważną przystanią i regeneracją nadziei. Bowiem każdy taki krok przybliża szanse Sailfisha OS do tego by jeszcze długo zawitać na urządzeniach mobilnych. My tymczasem poobserwujemy i pokibicujemy Intexowi na morzu, ponieważ czas tym razem popłynąć do Afryki.

 

 

Author Description

admin

 • https://wredotek.pl Paulina Chmielewska

  Intex jest rewelacyjny i świetnie się z niego korzysta. Sailfish śmiga, aż miło – do tego całkowicie wspiera androida, więc tylko żyć i nie umierać! :) Jeżeli ktoś chciałby poczytać kobiece spostrzeżenia dotyczące tego telefonu i systemu, zachęcam do zerknięcia na artykuł, który ostatnio popełniłam – podrzucam link: https://wredotek.pl/intex-aqua-fish/ :)

 • https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/905269186285311/ Dariusz Wszędybył

  Czytałem :) i jestem pod wrażeniem nie tylko systemu ale i estetyki urządzenia. Kłopot w tym, że nie bardzo jest gdzie teraz (po niemal 3 latach) kupić ten smartphone, a szkoda.

  • ems

   Jak się chcesz pobawić tym systemem to Jolla współpracuje z SONY.
   Można kupić Sony Xperię XA2 i zainstalować na nim Sailfish OS.