Nokia powraca na rynek smarfonów!

Z najświeższych doniesień z za morza bałtyckiego możemy się sporo dowiedzieć. Fińska korporacja Nokia powraca do gry w świecie smartfonów.
Szykują się spore przetasowania, ponieważ nie sami Finowie będą prowadzić swoją renomę. Tym razem nowa twarz firmy będzie tworzona przez kilka podmiotów.

default_og_image

 

 

Microsoft oddaje Nokie?

Ulubieńcy fińskiej Nokii, od jakiegoś czasu nie otrzymują nowych smartfonów od Microsoftu. Firma zgodnie z umową zaprzestała produkować urządzeń budżetowych z ich logiem. Inaczej się jednak rzeczy mają z prostymi słuchawkami Nokia. Wiążąca umowa pozwala Microsoftowi produkować te proste klasyczne telefony do 2024r. Jednak już teraz Gigant chcę pozbyć się interesu.  Tajwański  kupiec Foxconn, oraz Fiński HMD, chce przejąć markę za 350mln. Sprawa nabiera koloru, ponieważ Foxconn ma zająć się produkcja, ale sprzedażą  już HMD Global. Dochodzi również najważniejsza sprawa renomy Nokii związana z zarządzaniem marką w segmencie smartfonów, do której prawa nabyli ci drudzy.

Podzielenie interesu

HMD Global  to świeżo założona fińska spółka z siedzibą Helsinkach. Przewodniczący firmy  Arto Nummela i Florian Seiche  to osoby ściśle związane z marką komunikacyjną i historią Nokii. Zawiązali oni strategiczną umowę licencyjną  z Nokią,  dając HMD wyłączność użytkowania marki Nokia w telefonach komórkowych i tabletów na całym świecie  na kolejną dekadę, udostępniając przy tym  niezbędne patenty. Sama Nokia nie będzie miała większego udziału  we władzę w firmie.  Uczestniczyć w firmie będzie tylko jeden z pięciu członków od Nokii. Na stronie HMD czytamy:

HMD zamierza wykorzystać i rozwijać globalny zasięg marki Nokia, dostarczając pięknie zaprojektowane, wysokiej jakości produkty dla ludzi na całym świecie, zgodnie z obietnicą marki Nokia. HMD zamierza zainwestować ponad 500 mln USD w ciągu najbliższych trzech lat w celu wspierania globalnego marketingu Nokia(…).

 

Według umowy, 4.500 pracowników zatrudnianych obecnie przez telefoniczny biznes Microsoftu przejdzie do Foxconna lub HMD.  

System na nową Nokię.

Od dłuższego czasu było wiadomo że nowa Nokia będzie wyposażona w Androida z ich własną nakładką. Czy SAilfish OS zawita na teelfony Nokii? Oczywiście kwestia ta jest otwarta. Jednak wydaje mi się że to nie od HMD zależy to czy Nokia powróci do swoich korzeni. Jolla sama musi pokazać potencjał swojego systemu. Obecnie powoli przebijają pierwsze promienie słoneczne nad Jollą, która walecznie wychodzi z doliny śmierci. Warto przypomnieć że nowy Sailfish OS zawita do co najmniej kilku nowych urządzeń (o którym niedługo artykuł). Pochwalić się nowym systemem może Indysjki Intex, Kalifornijski Turing Phone, Mi-Phone z Afryki, oraz nowe rosyjskie urządzenie opracowane przez Open Mobile Platform. Jolla wyraźnie skupia się na krajach BRIC (Brazylia, Rosja , Indie, Chiny i RPA), tam szuka swojej szansy i jeżeli w końcu trafią w rynek, nie będziemy musieli martwić się o nowe urządzenia z rybką na pokładzie.

 źródło źródło2

 

Author Description

admin

  • http://sailfish.promii.pl/ Tymek

    Komentarz z fc:

    https://www.facebook.com/JollaPoland/posts/1729028173976356

    „Podobnie Jolla, była produkowana w Chinach, ale cały projekt był wykonany w Finlandii. Nie ma większego znaczenia, gdzie będzie produkowany smartfon Nokii. Smartfon jak i klasyczne słuchawki będą produkowane w Chinach, czy Tajwani. Lecz całe serce projektów będzie w Finlandii. Warto rozgraniczyć własność obu firm, najprawdopodobniej klasyczne słuchawki należą do obu firm a smartfony i tablety do HMD. Tyle ze oba projekty będą produkowane w Foxconnie. Przynajmniej ja tak to zrozumiałem czytając na stronie HMD i Forbesie. Co do Turinga to sprawa wygląda tak ze sa one produkowane w Finlandii, poniewaz im zalęzy na prywatnośći projektu.”

  • https://www.facebook.com/app_scoped_user_id/905269186285311/ Dariusz Wszędybył

    Mam i używam od ponad 1,5 roku słuchawkę NOKIA 6 i bardzo mi odpowiada. Kilka upadków na posadzkę nie zrobiło na nim wrażenia. :) Ekran cały, a słuchawka pracuje bez żadnych problemów. To co mi nie do końca pasuje to Antek zainstalowany w tym urządzeniu. Marzy mi sie możliwość zainstalowania na NOKIA 6 systemu Sailfish OS. na razie chyba nie jest to możliwe, ale czekam :)