Szum wokół aktualizacji Maadajävri.

Jolla_SysUpdateNowa aktualizacja do Jolli przynosi naprawdę wiele udogodnień, mamy ulepszenia dzięki którym, używanie aparatu czy kalendarza staje się praktyczniejsze . Jest też ta straszna i zła  blokada, psującą całą społeczność i doprowadzając Jollę do zagłady. Czy jest aż tak źle jak mówią media?

Warto przeanalizować aktualną informację o tym stanie rzeczy. Jolla nie od razu poinformowała o blokadzie bootloadera. Jednak burza jaką wywołała społeczność szybko doprowadziła jeszcze tego samego dnia do notki o tej blokadzie.

Obecnie możemy przeczytać

   User privacy

It was discovered that it was possible to access the data of a device even when locked with a device lock code. This could be done through the fastboot protocol of the device bootloader without OEM unlocking the device (making it obvious that a breach had been made) or entering device lock code. A change was made that closed this security hole.

The philosophy regarding security which we follow in Jolla is that we’d like to protect a user’s data against attacks, be it physical attacks (somebody steals your device), application/malware or security exploits. Our focus is on user privacy.

 

Gdy czytam powyższy wpis mam wrażenie że jest to tylko ratowanie się z opresji jakim jest niezadowolenie „elity” wśród społeczności. Za duzo on nie wnosi a tlumaczenie że chodzi o bezpieczeństwo, w ogóle nie przekonało fanów Jolli. Więc pojawiła się niedługo po tym kolejna notka dot. Bootoloadera.

 

Tinker-ability regression
Due to the bug fix to protect user privacy, it is not currently possible to utilize the fastboot protocol to boot other kernels. This is naturally a regression in tinker-ability and a temporary problem that we will fix in an upcoming update when it can be done in a secure manner with respect to device lock and user privacy.
There is no intention to lock down the device and disallow tinkering and we’ll seek to remedy this regression when possible.

 

W tej wyraźnie już uspokojono rozjątrzone i nadszarpnięte zaufanie.  Czytamy tam że jest to tymczasowe rozwiązanie i gdy tylko problem jakim jest prywatność i bezpieczeństwo zostanie opanowany, bootloader będzie znów dostępny : )

Co prawda ten pozytywny akcent ze strony Jolli, nie rozwiązuje stworzonego problemu i tylko czas pokaże czy Jolla posłucha społeczności. Społeczności która tworzy tą firmę.

 

 

Author Description

admin

  • Nux

    Małe sprostowanie – jeśli zrobią narzędzie do pełnego odblokowania systemu po wpisaniu kodu blokującego urządzenie, to w pełni rozwiąże to problem. Pojawiła się już zresztą informacja, że pierwsza wersja takiego narzędzia jest już gotowa, więc jeśli tempo się utrzyma, to jeszcze przed wiosną będzie gotowe.

    • http://sailfish.promii.pl/ Tymek

      No oby tak było, w notce jest wyjaśnienie że chodzi o rozwiazanie które zapewni bezpieczeństwo użytkownikom, kod blokujący rzeczywiście wydaje się być dobrym pomysłem : )