Sailfish OS na telefonach z Androidem czy na N9?

sailfish na androidaOstatnio przeglądając sieć natrafiłem na wielki szum wokół tego iż Sailfish OS trafi na telefony z Androidem. Oczywiście tą wiadomość przekazywałem swoim czytelnikom sporo ponad miesiąc temu. Od lata też mogliście się dowiedzieć że Sailfish OS zawita do Nokii N9. Teraz po prostu powoli staje się to faktem. Informacje te oczywiście są jak najbardziej pozytywne zwłaszcza dla takiego rynku jakim jest Polska. Pozostają jeszcze oczywiście jeszcze inne problemy niż ten najczęstszy jakim jest za wysoka cena dla niektórych. Bo co gdy chcemy np. mieć rewelacyjny aparat, albo mocniejszy procesor w telefonie za te same pieniądze? Już niedługo telefon Jolla nie musi być naszą jedyna opcją na Sailfish OS, ale która opcja będzie najkorzystniejsza?

Sailfish na legendarnej Nokii N9.

Tak wiem kochacie swoje N9, osobom które trzymały w ręce tą słuchawkę za długo nie trzeba tłumaczyć dlaczego MeeGo jest tak niezastąpiony. Naprawdę nie chodzi tu o to że ma ona super szybki system operacyjny o niebo wydajniejszy niż Android, to jest oczywisty fakt. Myślę że MeeGo-maniacy zgodzą się ze mną jak jeden mąż, że sekret tkwi w bajecznym interfejsie. MeeGo się nie używa, z MeeGo korzystanie ze smartfona jest po prostu przyjemne, intuicyjne. Ten system ma to coś!!! Jednak czasy gdzie 1 Ghz procesor spełniał wszystko co było potrzebne użytkownikowi minęły w nie pamięć wraz z ostatnim modelem N9 a zarazem ostatnią słuchawką opuszczoną na taśmie w Finlandii. MeeGo po prostu dawało czadu, Sailfish OS, nie oszukujmy się, ale musi sprostać trochę bardziej wymagającym appkom, lubiących liczbę rdzeni.

Jeżeli jednak przyjemne będzie dla was czekanie aż aplikacja ruszy z kopyta na ukochanej N9 to już powoli szykujcie swoje N9-wiątki.

Sailfish OS na phonie z Androidem.

Szczerze powiedziawszy sam zastanawiam się nad tym czy nie jest to mądrzejsze rozwiązanie niż kupowanie Jolli. Jolla podoba mi się, ma świetny design, wystarczające jak dla mnie podzespoły, ale nie wiem co z tym aparatem. Jest to dla mnie to  ważna  kwestia, z którą ciężko mi się będzie pogodzić. Ja po prostu kocham nagrywać filmy i jak by się okazało że mógłbym wydać o połowę niższą kwotę i mieć smartphona ze świetnym oczkiem z tyłu, to trochę przyznam że  mnie to boli. Na dzień dzisiejszy widziałem tylko jeden filmik nagrany Jollą w jakości 720p. Nie mogę go ocenić po jednym video, nie wiem nawet czy Jolla nagrywa w rozdzielczości 1080p. Po prostu czekam.

Wracając jednak do głównego tematu. Szef Jolli poinformował, że ich zespół pracuje nad wydaniem Sailfisha na słuchawki z Androidem. Ciekawi mnie jednak na jakiej zasadzie miałoby to wyglądać. Same instrukcje mają zostać dostarczone, ale czy Sailfish OS będzie instalowany jako system obok Androida, czy całkowicie go zastąpi. Te dwie opcje byłyby chyba najlepszym rozwiązaniem, boje się jednak że Sailfisha uruchomić będziemy mogli niejako „na spróbę” przez Androida, albo po prostu jako emulator. Mi osobiście te rozwiązanie pasować nie będzie.

Jaka jest zatem odpowiedz na główne pytanie?

Czekam na wasze komentarze : ) Ja wyraziłem swoje zdanie.

 

Author Description

admin

 • Medzamir

  Najlepiej jakby były obie opcje bo przecież nie każdemu może spodobać się Sailfish. Ja pewnie dla samej zasady bym przeinstalował system, oczywiście pod warunkiem, że działał by sprawnie. No i fajnie jakby dało się tak zrobić na Lumiach. Bardzo mi się te telefony podobają i być może taki sobie sprawię.

  • http://sailfish.promii.pl/ Tymek

   Znaczy Sailfish pewnie się większości spodoba, gorzej z samą
   słuchawką Jollą ;). Dzisiaj widziałem jakie filmy nocą nagrywa ;( No
   pieknie wygląda ten telefonik, no ale brakuje mu… Ja mam taki problem,
   ponieważ mi się lumie bardzo podobają(design i aparat) jak widzę
   soniaki, o samsungach nie wspomnę to mi się coś dzieje. PO prostu nie
   podobają mi się te telefony i ich oczka ; (

   Z kolei Sailfisha na lumie to sobie możemy tylko pomarzyć ;(.

   • Medzamir

    Dlaczego nie będzie takiej możliwości na Lumiach? Pytam bo nie jestem za bardzo w temacie rootowania telefonów. Jakieś perfidne zabezpieczenia coś jak w przypadku Moto Defy?

    • http://sailfish.promii.pl/ Tymek

     No właśnie o to chodzi że Sailfish OS jest kompatybilny z hardware ( z typem procesora, sterownikami sprzętu itd.) zresztą nie było to w planach. W tym artykule o tym piszę http://sailfish.promii.pl/jolla-chce-byc-jak-google-nie-druga-nokia/ ;)

    • majko12

     Lumia to zamkniete technologie. A android Open source.
     Do lumi nie dojdziesz nawet do rodzajow partycji…

 • rabon

  Też podzielam opinie Medzamir, Sailfish na Lumi 925 to by było coś. Dlatego Sailfisha bede widział najbardziej na HTC