Sailfish OS 2.0 już dostępny! Czy MeeGo powraca?

artikkelikuva

Wczoraj ukazała się nowa aktualizacja oprogramowania, która zmieni telefon Jolla na nowy z odświeżonym interfejsem użytkownika Sailfish OS 2.0. Co prawda nie jest on dostępny dla wszystkich, ale już pewna część osób może cieszyć się nowym wyglądem systemu. Co nowego perzynosi 2.0? Czy Sailfish OS idzie w dobrym kierunku?

MeeGo return!

Sailfish OS przechodzi sporą ewolucję, lub jak kto woli  stwierdzić wraca do wcześniej nie docenionych przez świat zmian w interfejsie. MeeGo czyli pozostawione na pastwę losu dziecko Nokii wprowadziło nowości na które świat musiał się obyć ze smakiem.  Ci co zakosztowali tej wody czyli – MeeGomaniacy, media, twórcy  sytemu a nawet konkurencja, w postaci BB czy Tizena stwierdziła że jest to nie wykorzystany potencjał. Niezwykły interfejs dał początek niezapomnianej historii. Historii, która już dawno miała by swój koniec.  Dzięki jednak inżynierom od Jolli, MeeGo powraca. Ciężko bowiem inaczej nazwać Sailfisha w wersji 2.  Jestem nawet w stanie zaryzykować i stwierdzić iż tak wyglądałby następca MeeGo od Nokii. System jest dostosowany do obecnych potrzeb klienta i unowocześniony względem poprzednich wersji. Co nowego nas czeka?

Górna krawędź zostaje!

Wybaczcie, ale nie mogłem się powstrzymać by nie zacząć od tego iż w nowym Sailfish OS, górna krawędź doczekała się zgodnie z oczekiwaniami dwóch funkcji, lub jak kto woli zachowała starą funkcjonalność. Osoby które przyzwyczaiły się do zamykania programów za pomocą górnej krawędzi dalej będą mogli to robić, z kolei tym którym bardziej zależy na szybkim gaszeniu telefonu lub zmiany motywu, na pewno przypadnie do gustu druga opcja. Jest to o tyle ważna wiadomość iż gdyby nie ta funkcja Sailfish OS mocno oddaliłby się od MeeGo.

topmenu

Szybki wybór aplikacji

Tego brakowało mi nawet w Nokii n9, szybkiego dostępu do aplikacji. Pomysł szybkiego wysunięcia aplikacji poprzez  dolną krawędz uważam za bardzo ważny krok w kierunku unowocześniania systemu opartego na gestach, a nie tylko upodobniania się do mistrza, który w końcu zostanie tylko legendą.

appgrid

Liczba aplikacji > 9

Wreszcie! Ten krok jak ważny dla wszystkich, którzy chcą mieć dopstęp do więcej niż tylko 9-ciu włączonych aplikacji jednocześnie. Umożliwił to oczywiście interfejs w kierunku poziomym, który tez jest powrotem do korzeni.

home

Nowy blok informacji

events

Zaawansowany i zintegrowany dostęp do pogody, smsów, rssów, maili, tweetów, waidomości facebookowych itd. to nie ten sam ekran informacji co w Nokii N9. Tutaj mamy do czynienia z odświeżonym wyglądem, możliwościami na miarę 2015r.

Ekran blokady, nie tylko po to by go odblokować.

Chyba największym problemem nowych użytkowników MeeGo było go po prostu odblokowanie ekranu domowego ;D. Ja osobiście nie miałem z tym problemu, ale każdemu znajomemu użyczającemu n9 musiałem tłumaczyć ten prosty zabieg. Twórcy systemów mają różne pomysły, od przesuwania kłódki na ekranie po systemy kodów  w iOS . Jolla poszła w innym kierunku i do blokady ekranu dołączyła możliwość szybkiego przejścia w dowolne miejsce telefonu, za pomocą machnięcia palcem po ekranie. Tak bez problemu dostaniemy się do ikonek aplikacji, ekranu aplikacji czy ekranu powiadomień. Niby już coś takiego możemy dostać wszędzie, lecz nie w formie prostych gestów. : )

Poczekajmy jednak na Sailfisha OS 2 : )

Mógłbym tak opisywać te nowości jeszcze długo. Poczekam jednak na to aż będę miał w ręku wersję oznaczona numerkiem 2. Tymczasem w skrócie zamieszczam poniżej nowości.

Nowy interfejs użytkownika:

 • Strona główna jest teraz w formie karuzeli – w trybie poziomym.
 • Ekran wyboru aplikacji może być dostępny z dowolnego miejsca w systemie operacyjnym (nawet  wewnątrz aplikacji), przesuwając palcem  od dolnej krawędzi
 • Gdy Przesuniemy palcem w dół z górnej krawędzi ekranu,  otworzy nam się menu z możliwością zablokowania systemu i zmiany nastrojów.  Można to zmienić, tak aby tym gestem zamknąć aplikacje.
 • Tutorial  został zaktualizowany do wprowadzenia nowej nawigacji interfejsu użytkownika
 • Został odświeżony styl wizualny na domowym ekranie.
 • Odświeżone zostały układy w kalendarzu, Jolla Store, Zegar, e-mail oraz aplikacja Camera
 • Odświeżono wygląd aktywnych Aplikacji, Galerii, Jolla Store, ustawienień, notatki i aplikacji Camera

Wydarzenia:

 • Wydarzenia są teraz bogatsze i konfigurowalne poprzez Ustawienia> System> Wydarzenia
 • Powiadomienia w wydarzeniach są teraz wyświetlane, grupując się w zależności od typu
 • Nowa opcja umożliwia wykonać szybki gest, aby z ekranu blokady przejść do Wydarzeń
 • Nowy widżet Kalendarz wyświetla nadchodzące wydarzenia bezpośrednio w widoku Wydarzenia
 • Przeprojektowany widget pogody pokazuje pięć-dniowa prognoza informacji

Android aplikacje:

 • Androidowe aplikacje używają teraz dzwięku „Czat” w Systemie powiadomień, alarmu z wibracjami i powiadomienia LED
 • Powiadomienia w aplikacjach Androidowych są w stanie obudzić  wyświetlacz

Aparat fotograficzny:

 • Nagrywa pliki wideo w formacie H.264 teraz

A czy  dla was nowy interfejs spełnia oczekiwania?

source

 

Author Description

admin

 • Kuba

  Super, to wszystko się rozwija. Ciekawe kiedy zadebiutuje następca Jolla Phone.

  • http://sailfish.promii.pl/ Tymek

   No ciekawe, w ogóle mieliśmy się dowiedzieć po wakacjach co dalej z nowymi sprzętami w związku z oddaniem zadania zaprojektowania do innej firmy.

   • Kuba

    Mam nadzieję, że poinformuje o tym od razu ;)

 • kubajk

  Ja się nie mogę doczekać aż Sailfish będzie dostępny na większą ilość smartfonów :) Pierwszy raz o Sailfishu czytałem na komputerswiat.pl, wtedy co pierwszą betę zaprezentowali. Drugi raz czytałem jak już wypuścili Jolla Phone i od tego momentu cały czasy śledzę losy Jolla i Sailfisha. Od tamtego czasu w tym systemie widzę największy potencjał ;) i bardzo rybce kibicuje :)

  • http://sailfish.promii.pl/ Tymek

   Ja pokochałem ich pierwszy raz za czasów nokii kiedy wychodziła n900 z maemo, był to wtedy dla mnie smartfon marzeń. Jednak tak naprawdę MeeGo było tym na co czeka świat : ) Sailfish OS, przypomina ten system dzięki temu, radzi sobie zdecydowanie lepiej niż Ubuntu Phone, BB czy Tizen.

 • Zeely

  Jak w tej wersji ogarnąć Google Play?

 • bor

  Witam. To mój pierwszy post tutaj. Mam pytanie – czy sdk ściągnięte ze strony sailfish pozwala na wgranie kompletnego systemu na nexusa5 ?
  Pa. Macie jakieś konkretne informacje co dalej z Joll’ą? Jak pewnie wszyscy wiedzą zachodnie fundusze skutecznie zastopowały finansowanie tej firmy.

  • aro

   Też z chęcią bym się dowiedział co i jak. Ostatnie artykuły/wpisy widzę kilka miesięcy temu…

   • bor

    To forum jest martwe, pozostaje net.
    BTW. Rozglądam się powoli za Nexusem 5 w dobrym stanie i zainstaluje mu sailfish. Niedawno rozbiłem ekran w L1520 i stwierdziłem że nie mogę znaleźć nic dla siebie. Jest jeszcze Jolla za 200€ ale najmniejszy ekran jaki jestem w stanie zaakceptować to 5″.

    • aro

     Ale w necie też nic znaleźć nie można. Czyżby koniec projektu? Podobno Yota miała przejść na Sailfish i też nic nie słychać. Na ich stronie dalej mowa o android.

     • Kuba

      Bardzo możliwe, że pod koniec lutego pokażą Jollę 2.

      Poza tym nowym telefonem z Sailfish OS będzie Turing Phone.

     • aro

      A cóż to takiego Turing Phone? Pierwszy raz słyszę… Czyli jednak firma Jolla żyje?

     • bor

      …zyje i jesli korzystales wczesniej z meego to powinienes wiedziec czego sie spodziewac.
      Jesli uda im sie wystartowac z licencjonowaniem os’a to nabiora rozpedu, produkt maja dobry.

     • aro

      No właśnie. Poczytałem artykuły powiązane i oprócz Turing Phone mają wejść na Fair Phone. Kolejna nisza, ale z tych pożądanych. Będę śledzić i kibicować

    • Neo

     Tez siedzę na WP i chce kupić tel z Sailfishem tylko czy warto ze sklepu Jolla za 200 EUR? parametry nie powalają za to wielkość jak dla mnie idealna