Przetestuj Sailfish OS na swoim Androidzie!

android_sailfish_gs3Jest dosyć spora grupa osób, która chętnie przetestowałaby Sailfish OS na swoim smartfonie z Androidem. Mamy dobrą wiadomość! Już w przyszłym tygodniu będzie to możliwe. Jolla za pośrednictwem swojego serwisu zaprasza nas do testowania nowej aplikacji o nazwie „Jolla Launcher”. Trzeba na wstępie zaznaczyć, że nie jest to pełnowartościowy system, a jedynie naśladująca go aplikacja lub nakładka ustawień, pełniąca funkcję udawanego systemu.

Testujemy!

Wszyscy chętni mogą się zgłaszać wysyłając e-mail do jolla-launcher@jolla.com. Warunkiem bycia testerem aplikacji jest posiadanie Nexuxa 4 lub 5, bądź też smartfonu z wersją Androida 4.3 i wyższą. Musimy również być zarejestrowani na konto Google, oraz co chyba najważniejsze chętnie się dzielić spostrzeżeniami, uwagami z działania na together.jolla.com. Zgłoszenia powinniśmy wysłać nie później niż do 27 czerwca 2014r. Więcej szczegółów znajdziemy pod tym adresem.

Czego możemy oczekiwać?

Jak możemy zauważyć w filmie poniżej, aplikacja ta potrafi natywnie otwierać inne aplikacje w Androidzie, sprawnie wypada działanie samego interfejsu. Póki co niestety widać wyraźnie  jego spowolnienie. Uważam jednak, że ta wada zostanie finalnie wyeliminowana.  Same launchery takie jak nova launcher czy go launcher pełnią funkcję bardziej dodatkowych ustawień graficznych, takich jak np. CompizConfig na desktopowych linuksach.  Być może będzie to również taki pakiet ustawień, dzięki któremu nasz Android będzie przypominał bardziej Sailfish OS niż Androida. Tak czy inaczej, na naszym ekranie smartfonu ukaże się inne niż widzieli dotychczas użytkownicy Androida, możliwość sterowania systemem.

Do czego w sumie ten launcher?

Łatwo się domyślić, że launcher, który ma pojawić się w sklepie Google, będzie w przyszłości dostępny dla przeciętnego usera. Wtedy to właśnie fani launcherów będą mogli w łatwy, bezproblemowy sposób skorzystać z tego co zaplanowała dla świata Jolla.  Nie każdy bowiem  poradziłby sobie z instalacją takiego systemu na swoim smartfonie. Nie jest to oczywiście zastąpienie w pełni wartościowego systemu. Pewnie jednak jest to zamierzone działanie, które zaszczepi chęć posiadania oryginalnego Sailfish OS.

Jak uważacie, czy takie rozwiązanie przyniesie nową rzeszę fanów Jolli? Czy dzięki temu producenci skuszą się na wprowadzenie Sailfisha na swoje słuchawki? Czy jednak będziemy musieli czekać na inny milowy krok Jolli?

źródło

 

Author Description

admin

 • Pan Szym

  Na to czekałem :D

  • http://sailfish.promii.pl/ Tymek

   Ja tez ;D Bardziej jednak czekam na instalację Sailfisha po przez CyanogenMod. Mam nadziej że się doczekam ;)

   • Azawakh

    To jeszcze poczekamy z kilka miesięcy aż to dopracują do porządku.

 • Mateusz Sokólski

  Coś konkretnego, myślę, że na inne systemy też by się przydała taka nakładka:) póki co użytkownicy Androida mają niezłą opcję :)

  • Azawakh

   To siła Androida możliwość wyboru min nakładek. Ale Android z nakładką Sailfisha to może być naprawdę coś!!!!

 • http://sailfish.promii.pl/ Tymek

  Sailfish OS fajnie się rozwija. Ciekawy jest co da cała ta możliwość, czy Jolla launcher będzie tak znana i lubiana jak nova launcher ;). Ja sądzę że sam launcher nie będzie tym co skłoni producentów do wprowadzenia Sailfisha na słuchawki. Bedzie to jednak coś co rozkręci troszkę temat jolla i skłoni użytkowników do kibicowania nie tylko Androidowi czy iOS. Jednak już teraz widać ze rodzina nowych systemów czyli Ubuntuphone, BB i Sailfish OS idą troszkę odrębnymi ścieżkami, niż się to zapowiadało na początku. Ciekawe czy ktoś się wyłamie ;)

  • Azawakh

   Ja już kibicuje Jolla i jej Sailfishowi i mocno trzymam kciuki za ten system jak i caa firme, oby im się wiodło!

   • http://sailfish.promii.pl/ Tymek

    no ciężka walka ich czeka, dużo również zależy od nas.

    • Azawakh

     Dlatego trzeba mówić dużo o Jolla Mobile i Sailfishu. Instalować ich launcher i soft. To zawsze jest forma reklamy i przyczynia się do popularyzacji marki i systemu.

     • http://sailfish.promii.pl/ Tymek

      To prawda. Dopiero jednak jak Jolla postawi na reklamę może liczyć na większe kokosy ;)

     • Azawakh

      Wystarczy, że obniży cenę smartphone i wejdzie na inne rynki. Już będzie im łatwiej. Do tego muszą zmienić kanał dystrybucji i sprzedawać np na platformie akcyjnej takiej jak Allegro. Narazie to tylko rynek fiński i nic chyba więcej o Jolla Mobile się nie słyszy a szansę mają ogromną zaistnieć tylko muszą tego nie zmarnować.

 • http://www.antyweb.pl/ Rafał Kurczyński

  Wygląda to bardzo przeciętnie, wydaje mi się, że Aplikacje z Androida powinny wyglądać bardziej natywnie w kwestii ikon.

  • http://sailfish.promii.pl/ Tymek

   Zobaczymy jak wyjdzie to już w wersji finalnej.

 • Azawakh

  Czy już ktoś otrzymał od Jolla Mobile maila z linkiem w Google Play do pobraniab tego launchera? Zapisałem się na testy i doczekać się nie mogę.

 • Azawakh

  Od kilku dni mam możliwość testowania launchera Jolla i muszę przyznać, że jest on bardzo dobrym launcherem i bardzo dobrze mimo kilku niedoskonałości z niego się korzysta. Testuję go na Nexusie 4 i jest to bardzo przyjemne doświadczenie choć nakładka czasami lubi zalagować i przyciąć. Jeśli zostanie dopracowana będzie to najlepszy launcher na Androida.