Już wiemy oficjalnie. Wayland serwerem wyświetlania dla Sailfish OS.

wayland-sailfish-os

 

Tytuł mówi sam za siebie . To Waylanda ujrzymy na Sailfishu. Wiadomość jest o tyle dobra, że nowy serwer to nowy powiew szybkości w wyświetlaniu systemy na naszym telefonie. Temat nowego serweru  wyświetlania w jolla, wbrew pozorom nie jest dzisiejszy. Jeszcze za czasów MeeGo, twórcy obiecywalI przejście na Waylanda ,wtedy jednak nie był on jeszcze gotowy i pozostało nam się cieszyć starym Xorg. Co warte uwagi  na dzień dzisiejszy powstał jeszcze drugi na linuxa serwer zaprojektowany przez twórców Ubuntu zwany Mir-em. Ten pojawi się na Ubuntu phone. Tymczasem dla wszystkich którzy nie spotkali się  z tymi pojęciami wiki  ;) I  Poniżej kontynuacja.

Wiki :

Wayland

Projekt zapoczątkował w roku 2008 Kristian Høgsberg (w czasie gdy pracował w firmieRed Hat). Głównym powodem jego powstania było niezadowolenie z niedostosowanej do współczesnych wymagań architektury systemu X, obecnie najpopularniejszego rozwiązania tego typu. Høgsberg wyraził swój cel słowami „każda klatka będzie doskonała, przez co rozumiem, że aplikacje będą w stanie kontrolować renderowanie wystarczająco (dobrze), że nigdy nie zobaczymy przycinania się, lagów, przerysowywania, lub migotania“[1][2].

Wayland jest wolnym oprogramowaniem. Kristian Høgsberg zadeklarował, że źródła bibliotek libwayland-server i libwayland-client będą docelowo miały licencję LGPLv2 (pierwotnie były dostępne na licencji MIT), a źródła demo kompozytora i klientów również będą docelowo miały licencję LGPLv2 (pierwotnie były na licencji GPLv2)[3][4].

 

Serwer wyświetlania

” protokółsystemu okien wraz z towarzyszącą mu biblioteką go implementującą stworzoną dla systemu Linux w języku C. Umożliwia uproszczenie procesu wyświetlania grafiki w systemach uniksowych poprzez połączenie w jednej aplikacji menedżera kompozycji oraz systemu okien

 

wayland-jolla

Problemy, problemy problemy X.

X jest za bardzo złożonym rozwiązaniem. Stworzony został z myślą nie tylko o tworzeniu  okien, ale również zajmowania się obsługą wejściami takimi  jak myszka, usb czy tablety. I tu zaczynają się schody o ile X jakoś sobie radzi z samym wyświetlaniem okien to już ze sprzętowymi nakladkami  istna katastrofa.  Problemy z klawiaturą, problemy z wygaszaczem ,problemy z wejściami i wyjściami, problemy z DPI, fontami same problemy ! X obrastał w kolejne wtyczki i rozszerzenia, mające zaradzić jego brakom to jednak wszystko okazywało się bez sensu, tworzył się łańcuch problemów, gdy jedna niezgodnosć załatana, tworzyła się druga, tak iż wszystko wracało do starych rozwiazań. A gdy to tego dołożymy jeszcze prostotę obsługiwanych kształtów, bowiem w X nie obrócimy okna ani nie uzyskamy kształtów typu gwiazda, to już pies pogrzebany.

Dlatego  został stworzony Wayland. Aby zapewnić proste i elastyczne rozwiązania wyświetlacza. Ta prostota miałaby lepszą wydajność w systemie z ograniczoną specyfikacją sprzętu, Podsumowując szybciej, ładniej , stabilniej.

A JOLLA ?

 Jolla początkowo rozpoczęła pracę tak samo jak w  N9  z X i Qt 4,  X jest dobrze znane w świecie Linux, stosowany obecnie w większości dystrybucji. Jednak minął od tego  rok od zapowiedzi  i mamy już gotowe qt5 oraz Wayland dla mobilnego świata.

Zatem nie ma sie co dziwić żę  że Jolla uznaje Wayland za rozwiązanie  przyszłościowe.  Android rządzi rynkiem i nie można sobie pozwolić na starsze  i gorsze wyjścia.

Poniżej możliwości Waylanda.

Na koniec uspokoję tych którzy doszli do wniosku że w takim razie Ubuntu phone nie będzie kompatybilne z Sailfish . Czy będzie to zobaczymy, ale nie na pewno z powodu Waylanda . On tylko odpowiada za wyświetlanie ,a to czy aplikacja działać będzie odpowiedzialne są bibliotekI , przypomnę w Sailfish OS i Ubuntu phone mam do czynienia z bibliotęka Qt. Zatem duże szanse współpracy obu systemów.

 

Author Description

admin

  • Piotryn

    Jestem ciekawy jak bardzo Wayland wpłynie na poprawę wydajności. Co do Qt, to można wspomnieć że IOS oraz Android będą wspierać nową odsłonę z numerkiem 5.1. Przenoszenie nowych aplikacji nie powinno sprawić dużego problemu.