Jolla gotowa do boju? MWC 2014 z Sailfish OS.

Hallo! Obiecany artykuł właśnie napisany ; ). Co więc słychać z kraju gdzie zimą słupki na termometrach pokazują ok 15 Stopni Celcjusza?(Oczywiście mam na myśli targi w Barcelonie ). Otóż wypływa z nich jeden wniosek. O tym jednak za chwilę.

Drugie połówki, potencjał czy zabawka?

Już przed MWC poinformowałem was o tym iż otrzymamy nowe połówki dla Jolli.jolla_angry_birds_1Jedna w stylu Angry Birds, druga z Sieci odzieżowej Makia. Wtedy wiedzieliśmy że po prostu się one pojawią. Teraz wiemy że jedna jak i druga stwarza nie tylko możliwości, typu nowy dzwonek czy tapeta. Obie wzbogacą nasze Jolle o nowe funkcję. Połówka z serii Makia, udostępni wejście bezpośrednie do ich sklepu, blogu czy wiadomości, z kolei ta ze wściekłymi Ptakami doda  jakieś bonusy, lub nawet grę Angry Birds. Warto przy tej okazji zaznaczyć, że współpraca z Rovio oznacza wydanie natywnych aplikacji z Angry na Sailfish OS.

IMG_0053Zdjęcie serwisu JollaES

Niektórzy zdążyli zauważyć na zdjęciach dziwne połówki od Jolli. Szczerze mówiąc wyglądem mnie one nie zauroczyły. Wyżej pokazana  zmienia kolor loga. Druga to taki prosty zegar. Poniżej filmiki o tych dzwinych  zabawkach; ).

 

Jolla, nie tylko w Europie.

Chyba nikogo nie dziwi że Twórcy najbardziej znanego systemu opartego o gesty, chcą poszerzyć horyzonty. Kto więc będzie kolejny? Były SEO Jolla otwarcie poinformował że kolejnym celem są pierw Rosja i Indie. Były pytania o Amerykę Łacińską. Ten rynek mimo że bardzo ważny dla Jolli, stoi w kolejce.

Inni operatorzy gotowi by ruszyć!

Serwisowi JOLLAIT udało się porozmawiać ze Stefano Mossconi. Uzyskali ciekawą informację. Otóż Jolla pracuję z operatorami w Europie sieci komórkowych  w sprawie sprzedaży Jolli. Interesujące jest to że oczekują oni bardziej Jolli 2. Jolla jednak stara się ich przekonać do pierwszego modelu.

Wersja 1.x, czyli koniec beta testow.

Ostatnio pojawiły się informacje że nowy Sailfish OS , przestanie być betą, ale z jedynką z przodu w nazwie  zasiądzie w marcu do naszych Jolli. Co nowego w stabilnym oprogramowaniu?

Jak donosi serwis Jolla ES, zauważalna jest wydajność i szybkość systemu. Animacje są płynniejsze, tym samym milsze dla oka. Dodany został również akcelometr zmieniający pozycję na poziomą lub pionowąwyświetlanego obrazu  w Jolli. Opcja przydatna przy czytania chociażby eboków. Oczywiście da się go wyłączyć ;).

Osobiście co mnie najbardziej ucieszyło to całkowicie odmieniona funkcjonalność aparatu. Jest ich teraz naprawdę sporo. Jak na następce MeeGo przystało, w odróżnieniu od konkurencji, obsługujemy je gestami. Obraz  w wykonywanych zdjęciach jest teraz ostrzejszy i wyraźniejszy.

IMG_0080-1024x682Zdjęcie z serwisu JollaES.

Bezpieczeństwo i prywatność.

W naszych czasach pojęcie prywatności w świecie mobilnym nijak się ma do rzeczywistości. Z każdej strony dowiadujemy się o coraz to nowych sposobach na „podglądaniu” nas. Miła więc informacją będzie dla niektórych, że Jolla nie ma zamiaru współpracować z NSA. Marc Dillon podkreślił że sprawa bezpieczeństwa jest dla niego sprawa priorytetową.

Sailfish OS na Samsungu S3, Nexuxie 4, 7 i Xiaomi Mi2 ;)

Tak! Sailfish OS nie tylko na Jolli. Z MWC mogliśmy się dowiedzieć że Sailfish OS niedługo zaatakuje smartfony i tablety z Androidem. Instalacja nie ma być trudna. Sam system działa płynnie i oczywiście będzie zaopatrywany w aktualizację : )1795196_1464633743749135_1393154958_o

I to tyle jeśli chodzi o MWC na dzień dzisiejszy. Podsumowanie całego MWC opiszę w piątek. Wracając do pytanie z początku odpowiadam śmiało, że naprawdę sporo się dowiedzieliśmy na półmetku z Barcelony.

A co wy sądzicie o nowinkach? : )

 

Author Description

admin

 • Szymon

  Oby tak dalej!:D Jolla swoim modelem nie zachwyca, zwłaszcza ceną, ale wgrywanie systemu na inne urządzenia to świetny ruch. System sie upowszechni i łatwiej będzie znajdować klientów. Życzę im jak najlepiej, sam chciałbym by wprowadzili model w granicach 600 zl by o Jolli zrobiło się głośno.

  • http://sailfish.promii.pl/ Tymek

   Wystarczyłoby przenieść Sailfisha Os na nowa Nokie X z Andkiem. Wtedy mielibyśmy Smartphon za ok 400zł ;)

   • Szymon

    A co wtedy z other half i innymi dodatkami? Myślę, że Jolla nie tylko chce być dostawcą systemu, ale także producentem dobrze przemyślanych słuchawek.

    • http://sailfish.promii.pl/ Tymek

     „Dowódcy” Jolli powiedzieli że bardziej ich interesuje ekspansja Sailfisha OS, niż samej Jolli. Uważają że w tych czasach ciężko być drugą Nokią. Dlatego idą w stronę Google i również koncentrują się na systemie.

     • Szymon

      Ale to nie znaczy ze nie mogą co jakiś czas wyprodukować smartphona spod swoich skrzydeł, który oczywiście będzie „ekskluziwem”. Dla mnie to piękna wizja dla klientów, którzy będą od Jolli oczekiwać prestiżu i ekskluzywnych dodatków.

     • http://sailfish.promii.pl/ Tymek

      Zgadzam się w pełni :) Drugi Apple z Sailfishem to świetny pomysł.

     • Szymon

      Nie chce widzieć Sailfisha jako drugiego CyanogenModa, oby Jolla nie zatraciła swojej autonomiczności względem Androida…

 • http://sailfish.promii.pl/ Tymek

  Jak dobrze się postarają to na nowej Nokii X z Andkiem posadzą Sailfisha. Wtedy to za ok. 400 zł będzie można mieć go na legendarnej Nokii ;)

 • mariusz

  czy na symbiana bedzie mozna instalowac sailfish

 • Pan Szym

  Słyszałem jeszcze, że ma się pojawić jakiś launcher na telefony z Androidem. Chętnie jednak wgrałbym Sailfish OS na starego Samsunga Galaxy SII żeby tchnąć w niego nowe życie.