Jolla chcę być lepszym iOS ? Wywiad społeczności JOLLA Italia z Stefano Mosconi.

ios-jolla

Stefano Mosconi, CTO Jolla w piątek 26 lipca 2013, odpowiadał na pytania społeczości Jolla Italia, (w języku włoskim). Ten artykuł jest tłumaczeniem wywiadu z  Facebook’a Jolla Italia: ” 

 • SailfishOS dziś wydaje się być naprawdę wydajny. Czy system w przyszłości można aktualizować w starym terminalu? .. I pod względem aktualizacji możemy spodziewać się bardziej podobnego do tego, co zostało zrobione do tej pory przez Nokia lub CSSU maemo.org ?

SM-Jako firma dycydujemy, kiedy i jak zaktualizujemy urządzanie,  na pewno ten proces będzie o wiele bardziej podobny do tego jaki jest  wykorzystywane przez CSSU, nie zapominajmy, że wiele osób w Jolla są w tej społeczności.

 • Jaka jest różnica pomiędzy urządzeniem które zostało zaprezentowane a tym już finalnym?

SM-pracujemy nad wydajnoścą, poprawkami błędów, nową skórką programu media player, niektóre aplikacje zostały przeprojektowane jak widać do tej pory na podstawie głębszych „doświadczeń użytkownika”  w N9 .

 

 • A w zakresie projektowania? Zauważyliśmy,  podobieństwa do projektowania najnowszej Ascend Huawey P6 .

 

SM-Na końcowy efekt  estetyki telefon trzeba poczekać, Projektanci posiadają wieloletnie doświadczenie na rynku projektowania i trendy, i jak zauważyliście   są tam Ci  sami ludzie, którzy pracują również dla Huawey

 • W Sailfish OS można użyć motywów I dostosowywać je jak w N900?

SM-Wierzymy, że zrobiliśmy bardzo przyjemny interfejs SM-Jolla „… i chcielibyśmy stworzyć produkt znacznie bardziej podobne d okoncepcji  iOS zamiast Androida. Android  oferuje zbyt wiele ustawień i parametrów, które są czasem trudne dla takiej osoby pracującej do późna. iOS posiada standardowy prosty produkt, ale zarazem dopracowany, bezpieczny i ładnie graficzny,  chcemy zapewnić aby użytkownika czuł się dobrze w interfejsie , nie podoba nam się za bardzo blokada taka jak w iphone. My stwarzamy możliwość dla użytkowników, którym znudziły się np. systemowe ikony.

 • Co z tą klawiaturą fizyczną ?

SM- Nie mogę powiedzieć, kiedy i czy będą produkowane słuchawki z klawiaturą fizyczną, ale rozumiemy, że to jest jednym z głównych postulatów i oczywiście należy pamiętać że jesteśmy w stałym kontakcie z fanami  i rozumiemy ich potrzeby.

 • UI Sailfish’a nie będzie miało otwartego źródła, dlaczego ?

SM- UI Sailfish’a chcemy odróżnić od innych projekóŧw MER , który jest rdzeniem systemu. SailfisOS reprezentuje naszą osobistą wizję systemu grafiki.

 • Skąd pomysł drugiej połowy?

SM-Kilka lat temu, w początkowej fazie życia Jolla, Nasz szef projektu ( jednego z założycieli), analizując wiele koncepcji,  wybrał drugą połowę ze względu na  jej oryginalność i perspektywy, uważał że rzeczywiście może dać użytkownikowi urządzenie które z biegiem lat może zostać wyposażone w dodatkowe akcesorium, które przynosi nowe funkcje, i które może być założone przez  użytkownika. W rzeczywistości pozwoliliśmy na uaktualnienia sprzętu bez konieczności zakupu nowego urządzenia.

 • Jakie perspektywa ma Jolla i czym będzie punkt bezpośredniego odniesienia na rynku?

SM-w tej chwili  jeszcze trochę trudno porównać nas do gigantów  na rynku, ale można powiedzieć, że bez wątpienia nasze możliwości techniczne są w stanie konkurować pod względem wydajności, projektowania , innowacji „świeżośći” systemu. Nie jesteśmy ‚zablokowani’ jak iOS, czy też nie mamy tak trudne ustawienia jak android. Chcielibyśmy dać alternatywę osobom korzystającym z iOS i wielu koszystającym z urządzeń android . Obecnie Bitwa między konkurentami koncentruje się tylko na ubijaniu coraz to nowych technologii sprzętowych ,więcej pamięci ram w urządzeń , lub nieco bardziej wydajny procesor… ale nie oferują żadnej realnej różnicy w funkcji w porównaniu do oprogramowania wydanego rok temu lub dwa. Wkrótce powstaną ograniczenia techniczne, które sprawią, że nawet już mamy identyczne możliwości. (co różni w praktyce  komputer z 6 GB pamięci RAM z tym, który ma 8? ) Nasza Uwaga jest bardziej koncentruje się na tworzeniu „oprogramowania”, bo to prawdziwa rewolucja! I dlatego odpowiem na każde pytanie o cechy procesora, ekranu, albo dlaczego one nie określają żadnej realnej różnicy między nami a resztą rynku.

 • Czy miałeś kontakt z włoskimi firmami  chcącymi grywać (?produkować?) Sailfish,a fabrycznie?

SM-Z tego co mi wiadomo w tej chwili nie jesteśmy w porozumieniu z włoskimi  firmami, jednak zaraz  po ostatecznym wydaniu naszego pierwszego urządzenia, jesteśmy otwarci na współpracę do zapewnienia pomocy dla produkcji produktów innych niż Jolla, tyle że z tym samym systemem operacyjnego.

 • Jak  umowy z operatorami telekomunikacyjnymi?

SM-jesteśmy w porozumieniu z wieloma firmami na małych lokalnych telefoniach w różnych rynkach, takich jak DNA dla Finlandii. W czasie, wzrostu i naszej obecności na rynku będzie coraz więcej możliwości wypracowania i porozumienia się z głównymi operatorami telekomunikacyjnych.

 

 • Ostatnio widzimy innych producentów, którzy  dodali do swoich ich urządzeń, pewne cechy, które wydają się być „kopiowanie” od waszego projektu, co o tym sądzicie?

SM-innowacje, patenty  zamknięte w prawie autorskie, czasami mogą  być przydatne, ale my trzymamy się w społeczności linux . Jesteśmy bardzo zadowoleni zobaczyć nasze pomysły i przerobione przez innych konkurentów. Ponieważ widzimy że to dobry kierunek, że nasza praca jest wartościowa.

 • Nokia jest już całkowicie zamknięta, ale czy możemy sobie wyobrazić Nokia z SailfishOS ?… Może oficjalna aktualizacji dla N9?

SM-Jestem bardzo  emocjonalnie związany z  Nokią, od 2005 roku mam lata pracy z nimi . Bylibyśmy naprawdę szczęśliwy z nawiązania takiej współpracy.,Niestety obecnie  idziemy w innym kierunku

 • Czego oczekujesz od nowego dyrektor marketingu, Tim McDonald’ego ex Nokia?

SM-To jest bardzo doświadczony chłopak, który zorganizował  na Nokia.com ekosystem(dom,mieszkanie inaczej) telefonu Nokia  i wiemy że wykona wspaniałą pracę dla nas.

 • Chcieliśmy zaproponować nazwę ‚Ocean’ dla aplikacji sklepu Sailfish, co o tym myślisz?

Jest wiele propozycji nazwy tego sklepu, Zgłoszę tą propozycje osobom , które zadecydują o tym.

 

 • Jak będą mapy w systemie?

SM-Jesteśmy w trakcie tworzenia aplikacji do zarządzania systemem map, które zostaną dostarczone przez firmę zewnętrzną. Nie ujawniają, co będzie …  ale dodatkowo dostępne będą np.Navteq Garmin i TomTom.

 • A teraz o integracji z aplikacjami android: Czy aplikacje, które są obecnie na GooglePlay będą również działać na SailfishOS? Czy muszą być dostosowane w OS?

Aplikacje androida  nie wymagają żadnej konwersji by działały na SailfishOS, można bezpiecznie pobrać APK na  Jolla lub tablety z Sailfish i będą działać bez jakiejkolwiek adaptacji, oczywiście granicą jest przenoszenie aplikacji z jednego urządzenia na drugie.Należy pamiętać jednak że tak jest również na urządzeniach w androidzie. My osobiście  weryfikujmy wnioski, a następnie wykonujemy indywidualne  badania nad aplikacją , na końcu dodajemy w magazynie certyfikacji zgodności. Ale każdy dzięki współpracy z Dalvik z łatwością może dodać inną aplikacje, które nie są obecne w naszym sklepie .

 • Obawiamy się, że użytkownicy będą dodawali do sklepu bardzo niewiele aplikacji i że poczekamy jeszcze do normalnej codziennej używalności smartphonu.

SM- około 1000 aplikacji jest przetestowanych i certyfikowanych na potrzeby rynków lokalnych… ale ich liczba  będzie stopniowo zwiększać się w czasie.  chcemy dać kilka naprawdę ważnych odlatujących aplikacji…  mówimy oczywiście o tych aplikacjach, które są popularne i stosowane,  unikamy tych całkowicie zbędne.  Nie mamy ograniczeń oczywicie pojemnościowych, ale czasowych, o które jak najszybciej chcemy zapomnieć.

 •   Jak są rezerwowane Jolle?

SM-Rezerwacje które przybyły z całego świata i Europy wskazują na wysoki odsetek. W pierwszej fazie rezerwacje w rzeczywistości pomogły nam ustalić, gdzie  geograficznie znajduje się nasi fani(kibice), i tym samym  gdzie musimy skupić naszą uwagę.

 • OTG wesprze za pomocą USB?

SM-Na pewno przy pomocy sterowników linux oprogramowanie obsługuje OTG , ale w tej chwili nie pamiętam, czy sprzęt jest ustawiony do korzystania z tego.

 • Można zamknąć aplikacje bezpośrednio,czyli niekoniecznie zawsze zmieniać na „ekran wielozadaniowości?

SM-potwierdzam, wystarczy ruch w dół.

Przepraszam za ewentualne błędy składniowe w tłumaczeniu : ).

 

 

Author Description

admin