Dokładna specyfikacja ujawniona.

Wszystkie znaki wskazują na to że to już naprawdę blisko! Jolla zagości już nie długo w naszych dłoniach. Na oficjalnej stronie stronie ujawniona została pełna specyfikacja. Czas najwyższy by ją krótko ocenić :)

Oto ona, aktualniejsza specyfikacja telefonu Jolla*:

Wymiary: 131mm * 68mm * 9.9mm
Waga: 141g
Obsługiwane Standardy: GSM/3G/4G/LTE
Wyświetlacz: IPS, 4,5 cala, rozdzielczość QHD (960 * 540),o gęstości pikseli 244,77 PPI , Szkło Gorilla 2,6-punktowy multi-touch
Procesor: Qualcomm Snapdragon™ Dual Core 1.4GHz
Pamięć  RAM: 1GB
Dodatkowa pamięć: Możliwa jako Micro SD max: 16GB.
Bateria: Wymienna 2100mAh, 3.8V, 7.98Wh
Czas rozmów GSM 7h 40 min
Czas rozmów 3G 5h 30 min
Czas czuwania GSM -znany tylko  ogólny czas czuwania 500h
Czas czuwania UMTS -znany tylko  ogólny czas czuwania 500h
WLAN 802.11 b/g/n
Bluetooth 4.0 EDR HS
GPS AGPS, GLONASS
NFC +
Dodatkowa łączność bezprzewodowa I2C
Aparat tył: 8MP AF + lampa LED
Aparat przód: 2MP
USB 2,0 HS
Mikrofon Podwójny mikrofon do redukcji szumów
Sensory Czujnik zbliżeniowy, Akcelerometr, Żyroskop, E-compass, czujnik światła
Wyjście słuchawkowe Standardowe
Ładowanie MicroUSB
System Sailfish OS
Inne: Dołączana Druga Połowa umożlwiająca zmianę ustawień, wyglądu zewn. i wewn. oraz funkcji smartfonu.
Zgodny z aplikacjami Android

 

Czego nowego dowiedzieliśmy się o Jolli? Na pewno ucieszy nas informacja że w nowej słuchawce otrzymamy Bluetooth 4.0, przyspieszając przesył danych, ale co najważniejsze oszczędzając sporo energii. Co niektórych mniej pewnie informacja, że pojawi się wyświetlacz LCD IPS, zamiast Amoledu. Ja szczerze powiedziawszy wolę IPS, ponieważ ma on sporo zalet m.in.

 • Panele IPS wyświetla spójne i wierne kolory, ze wszystkich kątów widzenia i bez żadnego rozmycia.
 • W przeciwieństwie do TN LCD, panele IPS nie rozjaśniają lub pokazują tzw.ogonków przy dotknięciu. Jest to ważne dla urządzeń z ekranem dotykowym, takich jak smartfony  i  tablety .
 • Panele IPS mogą przetwarzać sygnały wysokiej prędkości bez utraty danych za pomocą przewodów miedzianych o niskiej wartości rezystancji.
 • Panele IPS oferują wyraźne obrazy i stabilny czas odpowiedzi.

Więcej o  technologii IPS tutaj.

Ciekawe jest jeszcze to że Jolla będzie  cieńsza, niż n9, o ponad  2 mm i tylko 6g cięższa, mając pół cala większy ekran, daje nam to wrażenie lekkiej słuchawki. Dla porównania lumia 920, bardzo podobna rozmiarami waży 185g, czyli aż o 44g więcej.

Moim zdaniem parametry telefonu są bardzo w porządku, osobiście liczyłem na nieco lepszą rozdzielczość ekranu, ale jeżeli w mojej N9 nie narzekałem to i tu będzie dobrze :).

 

 

Author Description

admin

 • Nux

  Moim zdaniem trochę się przesadza ostatnio z tą rozdzielczością. Na tak małym ekranie mamy rozdzielczość znacznie większą niż kiedyś na dużych monitorach. Ale, żeby nie wracać za daleko – na takim iPdaMini jest o wiele mniejsza rozdzielczość (w przeliczeniu na cal Jolla ma ponad 150% większą rozdzielczość). Trzeba pamiętać że im większa rozdzielczość tym procek ma więcej pracy. A większa praca procka to szybsze zużycie baterii. Coś za coś.

  Fakt, że nowy iPhone ma mniej więcej taką rozdzielczość jak ja mam na 15 calowym laptopie, ale w sumie to nie wiem po co.

 • http://sailfish.promii.pl/ Tymek

  Zauważalna dla okka rożnica kończy się na 300 PPI. Na N9 mamy bardzo podobną rozdzielczośc do jolla i naprawdę grzechem jest tam narzekać na nie dokładność.