YotaPhone mówi Androidowi pa pa!

Och, jak dawno nie zasiadałem przed klawiaturą, aby napisać wam nowinki dotyczące Jolli i Sailfisha. Nie mogłem jednak dalej ich zatrzymywać tylko dla Siebie. Postanowiłem więc mimo skomplikowanej sytuacji, poświęcić czas i wpisać w grafik mój ulubiony blog o Jolli : ). Mam dużo tematów do nadrobienia, dlatego przez następny tydzień lub dwa postanowiłem wydawać ciekawe i przemyślane artykuły na temat Sailfisha 2. Dziś jednak informacja, która zmienia całkowicie sytuacje fińskiego producenta .

Yotaphone żegna Androida.

Nie tak dawno chodziły pogłoski że Yota Rosyjski dostawca usług telekomunikacyjny i producent smartfonów, ma na oku wprowadzenie Sailfisha OS 2 na swoje smartfony.  Jeden z ministrów Rosji podobno używał już nawet Yotaphone 2 z Sailfish Os 2. Były to jednak wciąż pogłoski, które wynikały z tego iż władze Rosji postanowiły znacznie ograniczyć rozwój systemu operacyjnego, przez który Stany Zjednoczone spokojnie mogą ich szpiegować.  Oczywiście Android i iPhone nie spełniają takich wymogów prywatności. Zaczęto więc szukać i tworzyć wizję systemu, który będzie dla Rosyjskich władz i obywateli odpowiedni w ich dążeniach. Zdecydowano że powinien być to OS zapożyczony albo od Jolli czyli Sailfish OS2, albo od Samsunga czyli Tizen.

yotaphone-photo-5

Jednak Sailfish OS!

Ostatnie wydarzenia pokazały że Samsung ma ogromne możliwości w manipulowaniu rynkiem. Albowiem uwolnienie Pierwszego smartfonu z Tizenem w Indiach zakończyło się wielkim sukcesem. Koreński Gigant sprzedał ponad milion sztuk swoich smartfonów. Pokazując potencjał drzemiący w ich logo. To jednak nie okazało się skutecznym wabikiem dla władz Rosyjskich. Oficjalnie już wiadomo iż obecnie systemem budującym Rosyjski rynek telekomunikacyjnym stanie się Sailfish OS 2!  Informacje te pochodzą bezpośrednio od rosyjskiego Ministerstwa Komunikacyjnego. Nikołaj Nikiforow wyraził zadowolenie z kontraktu Jolli licząc, że współpraca  może przyspieszyć opracowanie i wdrożenie unikalnej, rosyjskiej platformy programowej. Ponadto Rosyjski plan jest częścią projektu tak zwanych krajów BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, Afryka Południowa), którego celem jest rozwijanie współpracy z krajami rozwijającymi się. Pierwszym krokiem w tą stronę jest potwierdzenie przez producenta wykorzystanie Sailfish OS 2 w Rosjkich telefonach Yota. Na razie jednak Yota nie potwierdziła, czy Sailfish będzie również zintegrowany z Yotaphone 2, czy pojawi się tylko na nowej słuchawce.

Co dalej?

Plany są duże, dlatego  pomysł raczej nie poprzestanie na wprowadzeniu Sailfisha OS na smartfony Yoty.  Można powolutku liczyć na to że dołączą inni producenci do Jolli i Sailfisha OS 2 zobaczymy na ciekawych platformach.  To wielka wygrana Jolli z Tizenem, Ubuntu Touch i systemem powstającym od Huawei. Cieszy informacja że mimo wszystko, każda z tych platform powolutku wchodzi w rynek światowy. My jednak kibicujemy Jolli bo niestety jest za mało miejsca dla wszystkich : )

 

źródło źródło 2

 

Author Description

admin

 • Medzamir

  Ruscy pewnie nie wybrali Tizena bo ktoś się zreflektował i przypomniał decydentom Badę. A swoją drogą Yota to bardzo fajny tel dla kogoś kto lubi czytać.

  • http://sailfish.promii.pl/ Tymek

   Pomyłką Samsunga jest to że nie wykorzystują swojego potencjału. Mając takie zaplecze ludzi mogli by bez najmniejszego problemu wprowadzić Tizena na rynek i zająć na starcie ok 15 % rynku.

   • xxx

    W Indiach Tizen zdobywa rynek. Dla wielu klientów, system operacyjny jest sprawą drugorzędną, liczy się to co zostało zainstalowane na starcie.

   • Marcin Wojciechowski

    Pomyłką Samsunga jest to, że zamiast wprowadzić do Tizena jakiś innowacyjny interfejs wprowadził on znanego ale nielubianego Tuchwiza, który idelnie zamula nawet najlepsze smartphony. Touchwiz w Tizenie niczego nie wnosi i ani to nie jest ładne ani miłe dla oka. Za to Jolla idzie dobrą drogą i w Sailfshu rozwija genialną ideę interfejsu opartego o gesty czyli coś czego tak brakuje mi w Androidzie i Touchwizie.

 • Marcin Wojciechowski

  Ja równiez kibicuje Jolli i jej Saifishowi choćby dlatego, że jest Sailfsh jest systemem opracowanym w duchu genialnego i pieknego MeeGo Harmattan. Tizen niczym się nie wyróżnia i wygląda jak jakiś średnio urodny fork Androida a ja chcę miec urządzenia z systemem wyróżniającycm sie i odróżniającym się od mnasy androidowców. I dlatego uważam, że Yota dobrze zrobiła nawiązując współpracę z Jolla Ltd. Mam jednak nadzieję, że wreszcie Sailfish pojawi się szerzej w Polsce i wprowadzi kolejny system dający wybór.