Tworzenie dobrego motywu z tapety.

Zastanawiacie się skąd taki temat? Otóż jak co niektórzy mogli zauważyć, motywy które tworzymy z własnej galerii w Sailfish OS w wersji od 2.0, tną się podczas tworzenia nie zawsze tak jakbyśmy tego chcieli. Wrzucenie jakiegoś gotowego zdjęcia w wymiarach odpowiadających ekranowi Jolli za nic nie rozwiązuje problemu. Domyśliłem się jak rozwiązać ten problem, dlatego postanowiłem napisać ten króciutki poradnik.

Gdzie leży problem?

Nie będę się nad tym rozpisywał dokładniej, pokaże problem na prostym przykładzie.

Załóżmy ze chcemy wykorzystać takie zdjęcie jako motyw dla naszego Sailfish OS. Niestety wchodząc w galerie i ustanawiając to jako motyw zrobi nam się efekt jak w trzecim screenie poniżej:pobranepobrane220160515234724

po lewej widzimy oryginalne zdjęcie, w środku ramkę która jest wycinana w pionowych obrazkach, a po prawej końcowy efekt motywu.

 

Obrazek ucięło dosyć znacznie i niestety nie jest to spowodowane wymiarem oryginalnego obrazka. Za każdym razem  Sailfish OS przykadruje sobie zdjęcie z marginesami z każdej strony.

Co więc rozwiązuje problem? 

W Zasadzie najłatwiejszym sposobem jest zamienić obrazek na poziomy, to znaczy taki, który szerokością jest chociaż o jeden piksel większy niż wysokość. Kreator co prawda przykadruje sobie zdjęcie, ale zrobi to w bardziej przewidywalny sposób.  Przynajmniej bierze teraz pod uwagę rozdzielczość obrazka, co pomoże nam w obrobieniu. Nie polecam jednak tworzenia  „pustych” marginesów. Spowoduje to wygenerowanie się kolejnego problemu. Otóż przy wysuwaniu ramki z motywami zobaczymy owe nie ładne marginesy które utworzyliśmy. Zatem najrozsądniejszym rozwiązaniem problemu będzie tak przedłużenie obrazka, lub jego ucięcie, by wykadrowane usunięte pola wtopiły się  w motyw.

Jak to zrobić w gimpie?

1) Pierwsze co powinniśmy zrobić to dopasować wysokość obrazka do rozdzielczości naszego smartfona. W sumie nie konieczny krok, ale po co dawać zbyt duze zdjecie ;). W jolli będzie to 960px. Do tego kroku jak i kolejnych wykorzystamy darmowego gimpa.  Aby to w nim zrobić, wchodzimy w:

obraz > skaluj obraz

p1

i przy zamkniętej kłódce zmniejszamy wysokość, następnie zatwierdzamy klawiszem przeskaluj.

2) Rozszerz obrazek. Teraz klikamy :

obrazy > wymiary płótna

W pole „szerokość” wpisujemy o  1px więcej  niż rozm. wysokości, środkujemy a następnie zatwierdzamy.

p2

3) Tworzymy warstwę z białym polem. Aby to zrobić klikamy

warstwy > nowa warstwa,

następnie w polu z warstwami (domyślnie po prawej stronie) przesuwamy metoda złap i przesuń białą warstwę poniżej oryginalnej, tak by biały kolor w efekcie końcowym nie przysłaniał obrazka. Po tym klikamy w polu warstwy na naszą oryginalną tak by zaświeciła się ona, a nie biała która przed chwilą przesuwaliśmy.

p3p4

4) Kopiujemy ze zdjęcia część przylegającą do jednej ze stron i wypełniamy nim białe pole. Tutaj używamy z przybornika (domyślnie umiejscowionego w lewym górnym rogu) tzw. Zaznaczenia prostokątnego, (pierwszego kwadracika w przyborniku.), możemy to zrobić klikając „R”  na klawiaturze. Następnie dokładnie zaznaczamy miejsce które chcemy wyciąć. Gdy to zrobimy wciskamy na klawiaturze ctr+c, a następnie ctr+v. w polu z warstwami pokaże się nam nowa warstwa nazwana „oderwanie zaznaczenia…” klikamy w nią prawym naciskiem myszy i wybieramy do nowej warstwy.

p5 p6

Przesuwamy teraz używając z przybornika funkcji przesuniecie (możemy to zrobić klikając „M”  na klawiaturze) tą warstwę tak by wypełniła białe pole i idealnie stykała się ze sobą obie krawędzie. Następnie używamy odbicie z przybornika(możemy to zrobić klikając „SHIFT+F”  na klawiaturze) i klikamy w przesuniętą warstwę.

p8 p7

 

5) Podobnie robimy z drugą stroną. Efekt końcowy powinien wyglądać tak:

p10

6) Na samym końcu zapisujemy zdjęcie   plik> wyeksportuj jako – robimy to najlepiej w formacie jpg

UWAGI: Podczas obróbki zdjęcia pamiętaj aby zawsze mieć włączoną aktualnie edytowana warstwę.

A oto efekt końcowy : ) Jak widzimy na poniżej załączonym screenie obrazek dopasował się idealnie.

20160516012127

 

 

Author Description

admin

  • https://mail.google.com/mail/u/0/#inbox TechnikZbuntowany

    Dzięki za poradnik! :)

    • http://sailfish.promii.pl/ Tymek

      Cieszę się że moja prac nie poszła na marne : ) Jakby był jakiś problem to pisać nie krępować się ;)